شکایت از سازمان صدا و سیما به خاطر «فیتیله»

بصیر ،مهدی دواتگری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران از مسئولان سازمان صداوسیما شکایت کرد و خواستار تعقیب و مجازات مسئولان و عوامل دخیل در تولید و پخش برنامه «فیتیله» شد.

متن این نامه به این شرح است:

احتراماً‌ دقایق 37 تا 45 برنامه فیتیله روز جمعه مورخ 94/8/15 در توهین آشکار به مردم غیور و دلاور آذری زبان موجبات رنجش خاطره نه تنها آذری‌زبانان بلکه ملت ایران را فراهم ساخته است.

آذری‌زبانان سرمایه سترگ و بی‌بدیل ایران اسلامی است که هویت و پیشینه تاریخی و فرهنگی آنان بر کسی پوشیده نیست. دلاور مردان آذری‌زبان همواره در عرصه‌های سیاسی،‌ اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی و … در عرصه‌های آزادی‌خواهی (همانند انقلاب مشروطیت و انقلاب شکوهمند اسلامی) دفاع از تمامیت ارضی کشور (نمونه بارز آن 8 سال دفاع مقدس می باشند)،‌ مظهر وحدت ملی بوده تا کشور بر تندباد حوادث بیاید و کیان خویش حفظ نماید.

این افتخار بزرگی است که حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مقام معظم رهبری،‌ مرحوم آیت‌الله علامه امینی، مرحوم آیت‌الله علامه جعفری … که امت اسلامی حوزه علمیه ملت بزرگ ایران به ایشان می‌بالند آذری‌زبان هستند. پرفسور دکتر محمد قنادی مراغه پدر علم هسته‌ای ایران افتخار دارد که فرزند آذربایجان می‌‌باشد. مردمی که در جریان پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی و 8 سال دفاع مقدس ده‌ها هزار شهید تقدیم اسلام و انقلاب اسلامی نموده است.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی به عنوان رسانه ملی بایستی حرمت مردم آذری‌زبان را (مقام معظم رهبری از آذربایجان به عنوان سر ایران نام بردند) در جهت تقویت گنجینه و سرمایه ملی معطوف دارد. اصل 175 قانون اساسی نیز صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را به تأمین موازین اسلامی و مصالح کشور ملزم نموده و در حالی که به موجب اصل نهم قانون اساسی در جمهوری اسلامی ایران،‌ آزادی و استقلال و وحدت ملی و تمامیت ارضی کشور از یکدیگر تفکیک ناپذیرند و حفظ آنها وظیفه دولت و آحاد ملت است.

اقدام شبکه دوم سیمای جمهوری اسلامی ایران در تحقیر آذری‌زبانان و توهین آشکار با این اقدام که دو فرد به ظاهر آذری‌زبان به تعبیری به جای استفاده از مسواک از فرچه دستشویی جهت شست و شوی دهان استفاده نموده و منجر به متصاعد شدن بوی بد دهان کودک آذری‌زبان شده است به مردم غیرتمند آذربایجان،‌ برخلاف موازین اسلامی آیه 11 سوره الحجرات که می‌فرماید: ای اهل ایمان،‌ مؤمنان هرگز نباید قومی قوم دیگر را مسخره و استهزا کنند،‌ شاید آن قوم که مسخره می‌شود از خود آنان بهتر باشند.

اصول نهم و 175 قانون اساسی (نقض وحدت ملی،‌ موازین اسلامی و مصالح کشور) و منویات مقام معظم رهبری بوده بنابه مراتب در راستا اصل 67 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران که در برابر قرآن مجید به خدای قادر متعال سوگند یاد کرده‌ام و با تکیه بر شرف انسانی خویش تعهد نموده‌ام پاسدار حریم اسلام و مبانی جمهوری اسلامی ایران ( من جمله صیانت از وحدت ملی و پایبند به حفظ حقوق ملت باشم مستنداً‌ به ماده 608 قانون مجازات اسلامی و با عنایت به قانون استفساریه‌ این ماده مصوب 1379 که تصریح داشته از نظر مقررات کیفری اهانت و توهین … عبارت است از به کار بردن الفاظی که صریح یا ظاهر باشد و یا ارتکا به اعمال و انجام حرکاتی که با لحاظ عرفیات جامعه موجب تحقیر آنان شود) و به نمایندگی از ملت ایران،‌ مردم غیور آذربایجان و حوزه انتخابیه مراغه و عجب‌شیر در مجلس شورای اسلامی، ضمن اعلام شکایت از مسئولین سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در توهین آشکار به آذری‌زبانان،‌ مردم شریف و غیور آذربایجان و موکلین اینجانب،‌ تقاضای تعقیب و مجازات مسئولان و عوامل دخیل در تولید و پخش این برنامه موهن ایضاً شناسایی ریشه‌های این اقدام توهین‌آمیز و مخل امنیت ملی تا آشکار شدن موضوع را خواستارم.

مهدی داوتگری

نماینده مراغه در مجلس شورای اسلامی

خبرنامه دانشجویان

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا